Nadchodzi Lightyear 0

Na konferencji która miała miejsce na początku czerwca firma Lightyear zaprezentowała produkcyjną wersję modelu 0, który wcześniej nosił nazwę Lightyear One. Po ponad sześciu latach prac nad tym pojazdem nadszedł wreszcie czas na uruchomienie sprzedaży. Na stronie producenta można już zamówić swój własny egzemplarz tego solarnego pojazdu, a jego pierwsze dostawy ruszą już na jesień […]

Na konferencji która miała miejsce na początku czerwca firma Lightyear zaprezentowała produkcyjną wersję modelu 0, który wcześniej nosił nazwę Lightyear One. Po ponad sześciu latach prac nad tym pojazdem nadszedł wreszcie czas na uruchomienie sprzedaży.

Na stronie producenta można już zamówić swój własny egzemplarz tego solarnego pojazdu, a jego pierwsze dostawy ruszą już na jesień tego roku.

fot. Lightyear

Lightyear został opracowany przez kilku studentów z Eindhoven, którzy dziesięc lat temu wygrali konkurs Solar World Challenge w Australii, a samą firmą założyli dopiero w 2016 roku.

Waży on jedynie 1600 kilogramów, a jego współczynnik oporu wynosi 0,19. Niesamowite jest to, że z tak małej baterii (60kWh) pojazd jest w stanie wykręcić w cyklu mieszanym zasięg na poziomie 600 kilometrów. Zużycie energii wynoszące 10,5kWh/100km w żadnym innym pojeździe elektrycznym do tej pory nie było tak niskie.

fot. Lightyear

Samochód posiada wiele interesujących detali. Jednym z nich jest bardzo ciekawa nowość o której warto wspomnieć, mianowicie Zero jest pierwszym samochodem produkcyjnym w którym silniki zostały umiejscowione w piastach kół.

fot. Lightyear

Komplet silników generuje łączną moc 180 koni mechanicznych, a czas w jakim rozpędza się od 0 do 100km/h wynosi około dziesięciu sekund. Należy też wspomnieć iż prędkość maksymalna Lightyear’a została ograniczona do 160km/h.

Według producenta dzięki panelom słonecznym znajdującym się na pojeździe każda godzina spędzona na słońcu dodaje prawie 10 kilometrów do jego zasięgu! Oznacza to, że będąc posiadaczem Zero spędzisz o wiele mniej czasu na stacjach ładowania lub, że w ogóle nie będziesz ich potrzebować.

Lightyear w krajach, które nie mogą narzekać na niedostatek słońca jak Hiszpania czy Portugalia nie będzie musiał w ogóle ładować się z gniazdka. Twórcy twierdzą, że jeśli w takich regionach Twoja codzienna droga do pracy wynosi mniej niż 35 kilometrów to nie będziesz musiał ładować pojazdu nawet przez siedem miesięcy! W bardziej chłodniejszym klimacie jak chociażby Polska, Zero będzie wymagał ładowania mniej więcej po dwóch miesiącach.

fot. Lightyear

Cena jaką możemy zobaczyć podczas konfigurowania własnego egzemplarza to 255 000 €. Na rynek trafi jedynie 946 egzemplarzy tego modelu więc jeśli chciałbyś stać się jednym z jego posiadaczy to lepiej się pospiesz!

Lightyear do 2025 roku ma wypuścić także “model dla ludzi”, który będzie oznaczony numerem dwa, a jego cena ma nie przekroczyć 30 000 €.

fot. Lightyear

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *