Human Horizons i ich wizjonerski Hiphi Z

W zeszłym roku natrafiłem na ten chiński pojazd przeglądając jak co dzień najdalsze zakamarki Internetu w poszukiwaniu najciekawszych nowinek ze świata elektromobilności, którymi mógłbym się z Wami podzielić. Pomyślałem sobie wtedy, że Hiphi Z będzie kolejnym wizjonerskim projektem, którego żywot zakończy się na zaprezentowaniu fajnej grafiki 3D z filmem wideo prezentującym ten pojazd na drogach […]

W zeszłym roku natrafiłem na ten chiński pojazd przeglądając jak co dzień najdalsze zakamarki Internetu w poszukiwaniu najciekawszych nowinek ze świata elektromobilności, którymi mógłbym się z Wami podzielić. Pomyślałem sobie wtedy, że Hiphi Z będzie kolejnym wizjonerskim projektem, którego żywot zakończy się na zaprezentowaniu fajnej grafiki 3D z filmem wideo prezentującym ten pojazd na drogach przyszłości.

Ku mojemu zdziwieniu na początku tego tygodnia natrafiłem na zdjęcia ukazujące kosmiczne Hiphi w wersji produkcyjnej, które dopiero co wyjechało z montażowni.

Fot. gamingsym.in

Samochód ten został zaprezentowany w grudniu zeszłego roku, dokładnie ponad rok od premiery pierwszego elektryka od Human Horizons – modelu Hiphi X, który pomimo swojej bardzo wysokiej ceny stał się hitem sprzedażowym w Chinach i zarazem największym konkurentem niemieckich marek na tamtejszym rynku.

Fot. China Automotive Technology & Research Center
Hiphi X, Fot. Hiphi

Wracając jednak do “Zetki” warto podkreślić iż jest to chyba najbardziej zaawansowany chiński elektryk jaki do tej pory pojawił się na rynku.

Samochód został wyposażony łącznie w 8 kamer, w tym dwie HD, sensory LiDAR, a także 31 czujników. Dodatkowo posiada on również układ Drive Orin-X firmy Nvidia, czyli system oparty na chipie NVIDIA DRIVE Orin, który jest w stanie przeprowadzić aż 254 biliony operacji na sekundę (TOPS) i został zaprojektowany do obsługi dużej liczby aplikacji i sieci neuronowych (DNN), które działając jednocześnie w autonomicznych pojazdach, spełniają zarazem wymogi wszystkich standardów bezpieczeństwa.

Według informacji jakie udało mi się odnaleźć, inspiracją dla HiPhi Z była koncepcja połączenia przestrzeni i czasu, a sam pojazd zasadniczo ma pełnić rolę portalu prowadzącego do przyszłości. Ma on za zadanie przenieść idee samochodu sprzed 20 lat do czasów współczesnych.

Fot. gamingsym.in

Nie znam jeszcze dokładnej specyfikacji technicznej tego pojazdu, ale zapewne będzie ona zbliżona do tej jaką znajdziemy w jego starszym bracie – Hiphi X.

Można więc przypuszczać iż Z zostanie wyposażony w zestaw ogniw o pojemności 97kWh i będzie oferowany w dwóch wersjach:

  • z silnikiem napędzającym tylną oś o mocy 299 koni mechanicznych,

lub,

  • z dwoma silnikami elektrycznymi napędzającymi obydwie osie, generującymi łączną moc 598 koni mechanicznych.

Masowa produkcja ma rozpocząć się jeszcze pod koniec obecnego roku.

Jeśli tak ma wyglądać przyszłość motoryzacji – to ja jestem ZA.

Fot. gamingsym.in
Fot. gamingsym.in

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *